Bacula.pl

- rozwiązanie kopii zapasowych dla wymagających
Kategorie: WSZYSTKIE Newsy Artykuły Blog

Recykling woluminów w Baculi cz.3

22 grudzień 2009, autor: Marcin Haba (gani)

news

Trzecia i ostatnia część artykułu o recyklingu woluminów zawiera przykłady praktycznego zastosowania teorii z dwóch poprzednich części.

W tej części artykułu przedstawię kilka przykładów praktycznych zastosowania recyklingu woluminów skupiając się na jego wariancie zautomatyzowanym.

Przykład 1

Założenia: W puli taśm zostanie zaetykietowanych pięć woluminów. Na każdym woluminie zmieści się dokładnie jedna kopia bezpieczeństwa. Kopie bezpieczeństwa wykonywane są każdego dnia roboczego (od poniedziałku do piątku).

Cel ćwiczenia: Skonfigurować pulę taśm w taki sposób, aby możliwy był automatyczny recykling woluminów, przy zachowaniu stałej liczby 5 woluminów.

Pool {
    Name = "Dni robocze"
    Pool Type = Backup
    Recycle = yes
    Volume Retention = 6 days
    AutoPrune = yes
    Use Volume Once = yes
}

Opis: Powyższa konfiguracja puli taśm wypełnia określone założenie. Przez pięć dni (od poniedziałku do piątku) będą zapisywane kopie bezpieczeństwa, każda na osobny wolumin. Po wykonaniu piątego backupu w piątek wszystkie woluminy będą oznaczone statusem Used. W sobotę i niedzielę nie zostanie wykonany żaden backup. W niedzielę o tej samej godzinie, w której skończył się poniedziałkowy backup wygaśnie czas Volume Retention dla pierwszego woluminu i przy wykonywaniu kolejnej kopii bezpieczeństwa w poniedziałek pierwszy wolumin zostanie nadpisany od nowa, a poprzednie zachowane na nim dane zostaną utracone.

Przykład 2

Założenia: Backup wykonywany jest każdego dnia. Każdy wolumin pomieści 3 kopie bezpieczeństwa. Gdy skończy się miejsce na jednym woluminie, to dokładany jest kolejny.

Cel ćwiczenia: Określenie minimalnej liczby woluminów, jaka może zostać użyta w cyklu automatycznego recyklingu, przy założeniu, że czas Volume Retention ustawiony jest na 5 dni.

Pool {
    Name = "Codzienny"
    Pool Type = Backup
    Recycle = yes
    Volume Retention = 5 days
    AutoPrune = yes
    Maximum Volume Jobs = 3
}

Opis: Minimalną ilość woluminów, jaka może zostać użyta przy wyżej określonej konfiguracji puli taśm można obliczyć ze wzoru:

Automatyczny recykling woluminów - wzór

Po podstawieniu danych z ćwiczenia do wzoru, otrzymany wynik to 2.6 co oznacza, że minimalna ilość woluminów to 3.


Ta strona używa plików cookies (niezbędnych do prawidłowego działania). Akceptuję ciasteczka z Bacula.pl (więcej informacji)