Bacula.pl

- rozwiązanie kopii zapasowych dla wymagających
Kategorie: WSZYSTKIE Newsy Artykuły Blog

Recykling woluminów w Baculi cz.3

22 grudzień 2009, autor: Marcin Haba (gani)

news

Trzecia i ostatnia część artykułu o recyklingu woluminów zawiera przykłady praktycznego zastosowania teorii z dwóch poprzednich części.

W tej części artykułu przedstawię kilka przykładów praktycznych zastosowania recyklingu woluminów skupiając się na jego wariancie zautomatyzowanym.

Przykład 1

Założenia: W puli taśm zostanie zaetykietowanych pięć woluminów. Na każdym woluminie zmieści się dokładnie jedna kopia bezpieczeństwa. Kopie bezpieczeństwa wykonywane są każdego dnia roboczego (od poniedziałku do piątku).

Cel ćwiczenia: Skonfigurować pulę taśm w taki sposób, aby możliwy był automatyczny recykling woluminów, przy zachowaniu stałej liczby 5 woluminów.

Pool {
    Name = "Dni robocze"
    Pool Type = Backup
    Recycle = yes
    Volume Retention = 6 days
    AutoPrune = yes
    Use Volume Once = yes
}

Opis: Powyższa konfiguracja puli taśm wypełnia określone założenie. Przez pięć dni (od poniedziałku do piątku) będą zapisywane kopie bezpieczeństwa, każda na osobny wolumin. Po wykonaniu piątego backupu w piątek wszystkie woluminy będą oznaczone statusem Used. W sobotę i niedzielę nie zostanie wykonany żaden backup. W niedzielę o tej samej godzinie, w której skończył się poniedziałkowy backup wygaśnie czas Volume Retention dla pierwszego woluminu i przy wykonywaniu kolejnej kopii bezpieczeństwa w poniedziałek pierwszy wolumin zostanie nadpisany od nowa, a poprzednie zachowane na nim dane zostaną utracone.

Przykład 2

Założenia: Backup wykonywany jest każdego dnia. Każdy wolumin pomieści 3 kopie bezpieczeństwa. Gdy skończy się miejsce na jednym woluminie, to dokładany jest kolejny.

Cel ćwiczenia: Określenie minimalnej liczby woluminów, jaka może zostać użyta w cyklu automatycznego recyklingu, przy założeniu, że czas Volume Retention ustawiony jest na 5 dni.

Pool {
    Name = "Codzienny"
    Pool Type = Backup
    Recycle = yes
    Volume Retention = 5 days
    AutoPrune = yes
    Maximum Volume Jobs = 3
}

Opis: Minimalną ilość woluminów, jaka może zostać użyta przy wyżej określonej konfiguracji puli taśm można obliczyć ze wzoru:

Automatyczny recykling woluminów - wzór

Po podstawieniu danych z ćwiczenia do wzoru, otrzymany wynik to 2.6 co oznacza, że minimalna ilość woluminów to 3.


Ta strona używa plików cookies (niezbędnych do prawidłowego działania oraz analitycznych). Odmów Wybierz ciasteczka Zezwól na wszystkie (więcej informacji)