Bacula.pl

- rozwiązanie kopii zapasowych dla wymagających
Kategorie: WSZYSTKIE Newsy Artykuły Blog

Bacula 5.2.1 - nowe wydanie

30 październik 2011, autor: Marcin Haba (gani),

news

Dziś została wydana nowa stabilna wersja oprogramowania Bacula o numerze 5.2.1. Jest to kolejne główne wydanie Bacula, które zawiera wiele nowości oraz poprawek błędów.

Po ponad rocznym oczekiwaniu na kolejną wersję Bacula doczekaliśmy się nowego stabilnego wydania oznaczonego numerem 5.2.1. Zawiera ono liczne unowocześnienia oraz ponad 80 poprawek błędów. Wśród dodanych funkcjonalności pojawiły się m.in.:

  • kompresja LZO - możliwość wykorzystania algorytmów kompresji LZO, którego jednym z głównych walorów jest szybkość kompresowania i dekompresowania danych. Do tej pory jedynym możliwym sposobem kompresji programowej w Bacula była kompresja przy wykorzystaniu GZIP.
  • nowy Tray Monitor - napisany przy wykorzystaniu bibliotek QT monitor usług Bacula, który oprócz dostarczania informacji o stanie usług Bacula może również uruchamiać zadania. Jest on dostępny zarówno na platformy Linux jak i Windows.
  • dodano dyrektywę Purge Migrated Job - czyszczenie rekordów backupu po jego migracji.
  • nowy panel do przywracania danych w narzędziu BAT (Bacula Administration Tool) - panel wykorzystuje Bvfs (Bacula Virtual FileSystem).
  • kilka dodatkowych komend przeznaczonych do korzystania z Bvfs.
  • przepisany algorytm czyszczenia przestarzałych rekordów backupów po upłynięciu czasu zachowania danych (ang. retention time period) - nowy algorytm potrafi rozpoznawać to, które kopie są niezbędne do przywrócenia danych backupu i potrafi wyczyścić rekordy tylko tych zadań, które nie są potrzebne do odzyskania aktualnych danych backupu.
  • możliwość ustawienia weryfikacji określonego zadania.
  • dodatkowe zmienne dla zasobu RunScript - nowe zmienne to %b (określa ilość zapisanych danych przez zadanie), %F (określa ilość plików zapisanych przez zadanie), %h (określa adres IP klienta wykonującego zadanie).
  • szybszy system sum kontrolnych CRC32.

UWAGA!

Wraz z nowym głównym wydaniem 5.2.1 zmienił się format tabel bazy danych. Dotychczasowy format tabel Bacula 5.0.x o numerze 12 został zmieniony na format tabel o numerze 14 (nie ma formatu nr 13). Jak zwykle twórcy Bacula dostarczają skrypty aktualizujące format tabel do wersji formatu 14. Szczegółowe informacje o procesie aktualizacji Bacula dostępne są m.in. w pliku ReleaseNotes dostarczonym wraz z archiwum ze źródłami. Tutaj dodam tylko, że podczas aktualizacji konieczne jest zaktualizowanie serwisu zarządcy (Director) i serwisu demona magazynowania jednocześnie. Klienci Bacula (File Daemon) z wersji 5.0.x i 3.0.x powinni być kompatybilni z nowym wydaniem 5.2.1.

Powyższa uwaga kierowana jest do użytkowników, którzy chcą zaktualizować swą obecną instalację Bacula i nie dotyczy użytkowników, którzy instalują Bacula 5.2.1 od początku.

Archiwum ze źródłami wersji 5.2.1 dostępne jest do pobrania pod adresem:

http://sourceforge.net/projects/bacula/files/bacula/5.2.1/

Życzę udanych instalacji i aktualizacji nowego wydania. :-)

źródło: http://bacula.org/en/?page=news

Ta strona używa plików cookies (niezbędnych do prawidłowego działania oraz analitycznych). Odmów Wybierz ciasteczka Zezwól na wszystkie (więcej informacji)