Bacula.pl

- rozwiązanie kopii zapasowych dla wymagających
Kategorie: WSZYSTKIE Newsy Artykuły Blog

Autoloader a biblioteka taśmowa

12 luty 2012, autor: Marcin Haba (gani),

news

Czasem spotykam się z nieumyślnym myleniem autoloadera z biblioteką taśmową. Nie są to jednak synonimy. Spróbuję przedstawić podstawową charakterystykę tych dwóch urządzeń oraz różnice, dzięki którym będzie można rozpoznać, z jakim typem urządzenia ma się do czynienia.

Co to jest biblioteka taśmowa

Terminem biblioteki taśmowej zazwyczaj określa się urządzenie złożone z kilku napędów taśmowych (np. dwóch), mechanizmu robota (nazywanego też 'zmieniarka') oraz wyjmowalnych magazynków na taśmy. Mechanizm robota wyposażony jest niemal standardowo w czytnik kodów paskowych, dzięki któremu może on odczytywać etykiety taśm zapisane za pomocą takiego właśnie kodu paskowego (tzw. barcode). Co więcej, dzięki wyjmowalnym magazynkom jest możliwa szybka i sprawna wymiana taśm w slotach.

Nazwa 'biblioteka' dotyczy możliwości rozbudowy takiego urządzenia o dodatkowe moduły: magazynki, napędy taśmowe czy też nawet połączenie dwóch bibliotek taśmowych do wzajemnej współpracy. Tak więc podobnie jak w literackiej bibliotece możliwe jest dokładanie książek, półek czy też całych regałów, tak w bibliotece taśmowej możliwe jest dokładanie dodatkowych komponentów, które w zależności od typu mogą zwiększyć jej sumaryczną pojemność danych czy też  przepustowość napędów taśm magnetycznych. Taka skalowalność bibliotek taśmowych sprawia, że dobrze wpasowują się one tam, gdzie przyrost ilości nowych danych do przetworzenia jest większy.

Obecnie dostępne biblioteki taśmowe zazwyczaj potrafią pomieścić taśmy magnetyczne, które jednorazowo (bez wymiany) mieszczą dane liczone w terabajtach (TB).

Wadą bibliotek taśmowych jest ich cena, która może osiągać wartość średniej klasy nowego samochodu. Co więcej, istnieją biblioteki taśmowe mogące pomieścić ilość taśm zdolną do przechowania danych rzędu petabajtów (PB), a których ceny sięgają olbrzymich wartości.

Co to jest autoloader

Termin autoloader dotyczy urządzeń posiadających zazwyczaj jeden napęd taśmowy oraz niezmienną liczbę magazynków ze slotami. Można powiedzieć, że autoloadery to urządzenia o monolitycznej budowie i ograniczonych - wobec bibliotek taśmowych - możliwościach.

Również w autoloaderach czytnik kodów paskowych nie jest obecnie już żadną nowością.

Autoloadery przeznaczone są do przechowywania względnie niewielkich, w porównaniu do bibliotek taśmowych, ilości danych. Trzeba jednak pamiętać, że w urządzeniach ze zmieniarką taśmy są wyjmowalne i wymieniane na nowe, co daje relatywnie nieograniczone możliwości co do przechowywanej ilości danych na taśmach.

Różnice pomiędzy autoloaderem a biblioteką taśmową

Obydwa z omawianych typów urządzeń wyposażone są w zmieniarkę taśm. Biblioteki taśmowe posiadają znacznie rozbudowaną robotykę takiej zmieniarki, która np. jest w stanie obsłużyć wiele napędów taśmowych.

Inna różnica jest taka, że autoloadery w swej statycznej budowie nie posiadają możliwości rozbudowy o dodatkowe moduły, co w bibliotekach taśmowych jest standardem.

Patrząc na wymienione możliwości autoloaderów i bibliotek taśmowych, można powiedzieć, że autoloader jest uboższym podtypem biblioteki taśmowej o znacznie ograniczonych możliwościach.

Ciekawostki

Gdzieś w internecie spotkałem się ze stwierdzeniem, że urządzenia ze zmieniarką (zarówno autoloadery jak i biblioteki taśmowe) są pod względem ilości wbudowanych części mechanicznych najbardziej skomplikowanymi urządzeniami podłączanymi do komputera.

Istnieją biblioteki taśmowe mogące pomieścić 144 tysiące taśm magnetycznych.

Ta strona używa plików cookies (niezbędnych do prawidłowego działania oraz analitycznych). Odmów Wybierz ciasteczka Zezwól na wszystkie (więcej informacji)