Bacula.pl

- rozwiązanie kopii zapasowych dla wymagających
Kategorie: WSZYSTKIE Newsy Artykuły Blog

Baculum - przegląd podstawowych funkcjonalności

7 maj 2019, autor: Marcin Haba (gani)

news

Niniejszy artykuł zaznajamia z głównymi funkcjami narzędzia do administracji i konfiguracji Bacula.

Narzędzie Baculum dostarczane wraz z Bacula dostępne jest w archiwum bacula-gui.tar.gz możliwym do pobrania na oficjalnej stronie Bacula Community. Podzielone jest na dwa zasadnicze komponenty:

- Baculum API - programistyczny web serwis API
- Baculum Web - interfejs web Bacula

Interfejs Baculum Web do pracy wykorzystuje Baculum API. Jedna instancja Baculum Web może używać wielu instancji Baculum API do zarządzania z jednego miejsca hostami z zainstalowanym oprogramowaniem Bacula.

Ideą Baculum Web jest dostarczenie interfejsu administracyjnego i konfiguracyjnego Bacula dostosowanego do pracy na dowolnym urządzeniu z zainstalowaną nowoczesną przeglądarką internetową. Dzięki temu podejściu można zarządzać hostami Bacula zarówno z urządzeń stacjonarnych tak samo jak z mobilnych (telefony komórkowe, tablety ...itp.).

Oprócz podstawowych operacji na zadaniach Bacula takich jak uruchomienie zadania Bacula czy przywrócenie danych z backupu, Baculum Web serwuje interfejs do konfiguracji lokalnych i zdalnych komponentów Bacula (Director, Storage Daemon, File Daemon, Console).

Interfejs web dostarcza również dostęp do tekstowej konsoli Bconsole oraz wsparcie dla konsoli z restrykcjami (restricted Console ACL) dla całego interfejsu z limitowanym dostępem przydzielanym dla poszczególnych użytkowników.

Z innych funkcji warto wspomnieć o funkcji zarządzania wolumenami Bacula wraz z obsługą podstawowych operacji Storage Daemona: montowanie, odmontowanie i etykietowanie wolumenów czy aktualizacja slotów urządzenia ze zmieniarką taśm.

Więcej informacji na temat Baculum można znaleźć w podręczniku konsoli Bacula:

https://www.bacula.org/9.4.x-manuals/en/console/Baculum_API_Web_GUI_Tools.html

Baculum Web interface - dashboard


Ta strona używa plików cookies (niezbędnych do prawidłowego działania oraz analitycznych). Odmów Wybierz ciasteczka Zezwól na wszystkie (więcej informacji)