Loading

NewsyRSS - Newsy

news Bacula 9.2.0 - nowe wydanie
26 lipiec 2018

Została wydana wersja Bacula 9.2.0.

news Bacula 9.0 - coraz bliżej
10 czerwiec 2017

Wielkimi krokami zbliża się nowe wydanie Bacula oznaczone numerem 9.0.

news Bacula 7.4.0 - nowe wydanie
24 styczeń 2016

Nowa wersja Bacula 7.4.0

Bacula 9.4.2

Bacula.pl poleca

Open-E Data Storage Solutions

Jesteśmy na Facebooku

Znajdziesz nas w Google+

Blog serwisu Bacula.pl

Co znaczy etykieta "Ultrium" na nośnikach LTO

7 luty 2012, autor: Marcin Haba (gani),

news

Nabywając taśmę magnetyczną LTO można zauważyć nadrukowany na niej tajemniczy napis "Ultrium". Aby dowiedzieć się co oznacza to słowo potrzeba sięgnąć nieco wstecz, tam gdzie zaczyna się historia taśm magnetycznych LTO.

Standard LTO (ang. Linear Tape-Open)  został stworzony  przez konsorcjum złożone z trzech firm: IBM, Seagate i Hewlett-Packard i obejmował dwa formaty liniowego zapisu danych. Pierwszy z nich cechował się dużym transferem oraz dużą pojemnością. Drugi natomiast został zaprojektowany tak, aby zapewnić jak najszybszy dostęp do danych. Zostały one nazwane kolejno Ultrium i Accelis.

Napęd dwu-szpulowego nośnika LTO Accelis miał oferować czas dostępu do danych mniejszy niż 10 sekund. Projekt ten nie znalazł jednak większego zainteresowania i z tego powodu konsorcjum LTO zaniechało jego dalszego rozwoju.

Znacznie lepiej od standardu Accelis przyjął się na rynku format Ultrium. Jest on rozwijany po dzień dzisiejszy i można powiedzieć, że ma się bardzo dobrze. W chwili obecnej w sprzedaży są już nośniki LTO-5 Ultrium (piąta generacja) cechujące się m.in. natywną pojemnością 1,5 TB oraz transferem 140MB/s.

 

LTO Ultrium - oznaczenie taśm magnetycznych Ultrium

Bacula w internecie

O nas

Bacula.pl jest niekomercyjnym serwisem poświęconym tematyce oprogramowania Bacula. Ideą witryny jest prezentacja funkcjonalności Bacula.

Ta strona używa plików cookies (niezbędnych do prawidłowego działania). (więcej informacji)