Loading

NewsyRSS - Newsy

news Bacula 9.2.0 - nowe wydanie
26 lipiec 2018

Została wydana wersja Bacula 9.2.0.

news Bacula 9.0 - coraz bliżej
10 czerwiec 2017

Wielkimi krokami zbliża się nowe wydanie Bacula oznaczone numerem 9.0.

news Bacula 7.4.0 - nowe wydanie
24 styczeń 2016

Nowa wersja Bacula 7.4.0

Bacula 9.4.2

Bacula.pl poleca

Open-E Data Storage Solutions

Jesteśmy na Facebooku

Znajdziesz nas w Google+

drukuj artykuł wersja PDF poleć artykuł znajomym

Recykling woluminów w Baculi cz.3

22 grudzień 2009, autor: Marcin Haba (gani),

news

Trzecia i ostatnia część artykułu o recyklingu woluminów zawiera przykłady praktycznego zastosowania teorii z dwóch poprzednich części.

W tej części artykułu przedstawię kilka przykładów praktycznych zastosowania recyklingu woluminów skupiając się na jego wariancie zautomatyzowanym.

Przykład 1

Założenia: W puli taśm zostanie zaetykietowanych pięć woluminów. Na każdym woluminie zmieści się dokładnie jedna kopia bezpieczeństwa. Kopie bezpieczeństwa wykonywane są każdego dnia roboczego (od poniedziałku do piątku).

Cel ćwiczenia: Skonfigurować pulę taśm w taki sposób, aby możliwy był automatyczny recykling woluminów, przy zachowaniu stałej liczby 5 woluminów.

Pool {
    Name = "Dni robocze"
    Pool Type = Backup
    Recycle = yes
    Volume Retention = 6 days
    AutoPrune = yes
    Use Volume Once = yes
}

Opis: Powyższa konfiguracja puli taśm wypełnia określone założenie. Przez pięć dni (od poniedziałku do piątku) będą zapisywane kopie bezpieczeństwa, każda na osobny wolumin. Po wykonaniu piątego backupu w piątek wszystkie woluminy będą oznaczone statusem Used. W sobotę i niedzielę nie zostanie wykonany żaden backup. W niedzielę o tej samej godzinie, w której skończył się poniedziałkowy backup wygaśnie czas Volume Retention dla pierwszego woluminu i przy wykonywaniu kolejnej kopii bezpieczeństwa w poniedziałek pierwszy wolumin zostanie nadpisany od nowa, a poprzednie zachowane na nim dane zostaną utracone.

Przykład 2

Założenia: Backup wykonywany jest każdego dnia. Każdy wolumin pomieści 3 kopie bezpieczeństwa. Gdy skończy się miejsce na jednym woluminie, to dokładany jest kolejny.

Cel ćwiczenia: Określenie minimalnej liczby woluminów, jaka może zostać użyta w cyklu automatycznego recyklingu, przy założeniu, że czas Volume Retention ustawiony jest na 5 dni.

Pool {
    Name = "Codzienny"
    Pool Type = Backup
    Recycle = yes
    Volume Retention = 5 days
    AutoPrune = yes
    Maximum Volume Jobs = 3
}

Opis: Minimalną ilość woluminów, jaka może zostać użyta przy wyżej określonej konfiguracji puli taśm można obliczyć ze wzoru:

Automatyczny recykling woluminów - wzór

Po podstawieniu danych z ćwiczenia do wzoru, otrzymany wynik to 2.6 co oznacza, że minimalna ilość woluminów to 3.


Bacula w internecie

O nas

Bacula.pl jest niekomercyjnym serwisem poświęconym tematyce oprogramowania Bacula. Ideą witryny jest prezentacja funkcjonalności Bacula.

Ta strona używa plików cookies (niezbędnych do prawidłowego działania). (więcej informacji)