Baculum - interfejs web dla Bacula

12 październik 2014 autor: Marcin Haba (gani)

Od wersji Bacula 7.0.0 dostępne jest narzędzie webGUI o nazwie Baculum. Znajduje się ono w archiwum “bacula-gui-7.0.x.tar.gz” dostępnym w oficjalnym zestawie archiwów ze źródłami Bacula w projekcie Bacula na SourceForge.net.

Do ostatniej wersji Bacula z serjii 5.2.x podstawowym interfejsem web dostarczanym wraz z Bacula był interfejs Bweb. Od wersji 7.0.x rozwój Bweb dla wersji społecznościowej został zatrzymany a w jego miejsce pojawił się interfejs Baculum.

Back-end narzędzia Baculum napisany jest w języku PHP. Wspieranymi wersjami PHP są zarówno wersje PHP 5.3.x, PHP 5.4.x jak i PHP 5.5.x. Baculum używa framework’a PHP o nazwie PRADO. Nie ma jednak potrzeby instalowania tego frameworka, gdyż jest on dostarczany wraz z plikami Baculum.

Baculum zawiera i umożliwia m.in.:

Instrukcję instalacji Baculum można znaleźć w archiwum bacula-gui-7.0.x.tar.gz w pliku INSTALL.

Poniżej kilka zrzutów ekranu z webGUI Baculum.

Baculum - lista wolumenów i ich właściwościBaculum - szczegóły wolumenów/taśmLista zadań w BaculumWizard instalacyjnyKreator instalacyjny BaculumKonfiguracja Bconsole w BaculumRestore wizard w BaculumPodsumowanie restore wizard w BaculumLista zadań - widok uproszczony